středa 23. září 2015

Jednalo se jednalo ...

Dnes 23.9. 2015 se konalo veřejné zasedání zastupitelstva. 
Dovolím si zde prezentovat můj pohled na řešené otázky. Krom běžných provozních věcí, které se mne v podstatě netýkají, jsem byl zvědav na 2 body. 
Tím prvním je mnou rozdýmaná otázka bezpečného pohybu v okolí silnic na Pecce (viz petice před mnoha měsíci). Již proběhla řada jednání, ale výsledek je takový, že Policie ČR schválila přechod pro chodce a zamítla dopravní značení omezující rychlost. Přechod pro chodce zase zamítla obec (nejsou finance).
Obec tedy za účasti všech možných orgánů vyjednala kompromisní řešení, že u vjezdů do náměstí bude vodorovné dopravní značení - příčné lehce vyvýšené bílé pruhy, které zvukem řidiče upozorní, že jedou rychle. Nicméně ani tento kompromis dlouho nezůstal, protože projektant upozornil, že zvukové efekty budou rušit hosty v Hotelu Koruna i obyvatele okolních domů. Zůstává tedy možnost pouhého nástřiku varovných značek, bez zvukového efektu. Bohužel i tato varianta byla bagatelizována nastolenou otázkou, kdo to zaplatí a vyplatí se to, když je silnice rozbitá?
Výsledek? Ano, máme výsledek. V podstatě to vyznělo jasně, obec i ostatní orgány čekají na první mrtvolu... 


Druhou pro mne důležitou otázkou byla Bartolomějská pouť a Peckobraní - Peckohraní. Strhla se poměrně vášnivá debata, ale řekl bych že zbytečně. Řada diskutujících řešila ukončení pouti, ale to nikdo nenavrhoval. Vznesená otázka byla jasná, chceme zachovat Bartolomějskou pouť v současné podobě, nebo jí chceme pojmout jinak a třeba jí spojit s následující akcí, tj Peckobraním?
Na obci leží žádost p. Janečka (provozovatel pouťových atrakcí) o prodloužení nájemní smlouvy na část náměstí. Bylo zveřejněno, že obec utrží za tento pronájem 30.000kč a nemusí se o nic starat. A to je to důležité. Jen bereme a máme klid, nemusíme nic řešit. Je ovšem pravdou, že zde chybí alternativa v podobě jiné tváře pouti. Zde se dostávám k Peckobraní, které bylo organizováno paní Hamanovou za přispění obce. Bohužel bylo oznámeno, že paní Hamanová s Infocentrem Pohádková Pecka i s organizací Peckobraní končí. A kdo bude pokračovat? Obec se k Peckobraní hrdinně hlásí, ale opět jedním dechem dodává, nemáme peníze a je to malá akce, takže nic velkého nečekejte. A spojení obou akcí do jednoho by přineslo jen samé starosti a na to nemáme lidi ani peníze.  Aby se neřeklo, bude veřejně vyvěšena pobídka o pronájmu náměstí na další pouť a když se nikdo nepřihlásí, tak tu máme naše štědrého pana Janečka s 30ti tisíci do obecní kapšišky.
Ale pozor není to jen problém obce. Kde jsou veřejné spolky, sportovní organizace, hasiči a samotní občané?
Zde si musím položit otázku, jsem sám, komu se Bartolomějská pouť nelíbí, s její komerční podobou, řevem amplionů a kakofonií pseudo muziky? 
A jsem sám, kdo si na Peckobraní říkal, to byl hezký den, kolik přišlo lidí a jak jsou děti spokojené? 
Pro mne byly tyto 2 akce v silném kontrastu. Můj názor je takový, že by se měla současná podoba pouti metamorfovat z pohodlné bezpracné a konzumní akce, na setkání lidí, kteří dovedou, už jen tím že přijdou a setkají se, vyjádřit svoji radost a hrdost, že žijí na Pecce. Osobně bych obětoval i Peckobraní a s poutí jej spojil v jedno. Dvě podobné akce jdoucí krátce za sebou jsou zbytečné. Je ale potřeba, aby to nezůstalo jen na paní Hamanové či obci. Pokud to má být hezký víkend či den, je třeba aby se zapojilo více lidí, spolků či podnikatelů a každý přinesl svůj díl.
A tak si jen přeji, aby nemuseli nikoho přejet a doprava se zklidnila a pouť či Peckobraní aby našly správný směr i pro další roky ku všeobecné spokojenosti.
A co pro to udělám já? Protože každý by měl začít u sebe. Třeba jen to, že půjdu i na další veřejné zasedání a budu se o místní dění zajímat a hledat vlastní názor. A nebo to, že zase uspořádáme pro děti i dospělé nějakou tu taškařici u našeho domu. A co se sejít a příští pouť uspořádat pro lidi a ne pro peníze? 

Žádné komentáře:

Okomentovat